Thajsko 2024

Do Thajska jsme vyrazili prvně, kromě potápění nás sem lákalo i vyhlášené jídlo. Opět se nás dalo dohromady celkem 20 účastníků a v polovině února jsme z pražského letiště vyrazili s Qatar Airways přes Doha do thajského Phuketu. Cesta probíhala naprosto bez problémů a někteří z nás se konečně poprvé proletěli Boeingem 787 Dreamliner. Je to krásné a velmi tiché letadlo. Letiště v Doha je momentálně velmi rozestavěné, což trošku snižuje komfort při přestupech, kdy trávíte i dost času jízdou autobusy po letišti, ale až to bude hotové, tak to bude určitě krásné. Už teď nás některé části letiště velmi překvapily, nejen třeba vláčkem bez řidiče, ale i množstvím zeleně, které tu uvnitř je. Část letiště totiž doslova připomíná tropickou džungli. Qatar Airways se i celkem pravidelně objevují v žebříčkách hodnocení leteckých společností před Emirates, ale za mě jsou tedy se servisem určitě lepší Emirates a to nejen proto, že na palubě podávají rum. ;-)

Brněnská žaba 2023

I v roce 2023 jsem poslal své podvodní fotografie do fotosoutěže Brněnská žaba, která je zařazena do Mistrovství ČR ve fotografování pod vodou. Po dvouleté pauze, kdy jsem se nemohl vyhlášení výsledků z důvodu potápění v zahraničí účastnit, to už letos termínově klaplo a do Brna jsme i vyrazili a byla to úspěšná výprava. Tentokrát jsem získal jedno třetí místo, dvě druhá místa a hlavní cenu diváka, což se mi povedlo již podruhé za dobu co se soutěže účastním.

Jordánsko 2023

Jordánsko jsem měl v hledáčku již dlouho, ale až na podzim 2023 přišla ta správná chvíle se sem vydat. Takováto výprava se samozřejmě plánuje zhruba půl roku dopředu, takže když vypukl palestinsko izraelský konflikt měsíc před naším odjezdem, tak jsme již měli vše objednané a zaplacené. Samozřejmě to v nás všech vzbudilo obavy a to hlavně co se týče bezpečnosti. Důkladně jsem tedy před odletem prověřoval veškerá bezpečnostní rizika, byl jsem ve spojení s ministerstvy, naší ambasádou v Ammánu i s naším honorárním konzulátem v Aqabě. Všichni mě ujistili, že Jordánsko je naprosto bezpečná země a není důvod k obavám nebo dokonce rušení cesty. A to se zpětně ukázalo jako 100% pravda! Ani chvíli jsme tam neměli pocit jakéhokoliv ohrožení a cítili se tam naprosto bezpečně. Opravdu tedy není ani v tuto dobu žádný důvod do této krásné země necestovat.

Chorvatsko 2023 podzim

Jarní výprava do Chorvatska se vydařila a jelikož se z kapacitních důvodů nedostalo na všechny, tak se na podzim vyrazilo ještě jednou. Opět jsme tedy vyrazili na prodloužený víkend na Murter, kde už to u Pavla máme léty prověřené a víme, co zde můžeme čekat. Navíc je zde v okolí i celkem dost vraků, které v Chorvatsku patří k tomu nejzajímavějšímu, co lze pod vodou spatřit.

Španělsko 2023

Konec léta už si asi ani nedokážu představit bez výpravy do katalánského Estartitu a potápění v podmořské rezervaci Illes Medes. 8. září jsme tedy vyrazili směr Španělsko, většina z nás tradičně autobusem, někteří ale i vlastním autem nebo letecky. Tentokrát se nás dala dohromady rekordní parta 65 lidí, z nichž bylo 35 potápěčů. Takže o zábavu nebyla nouze ani cestou, ani na místě. Na to, že jsem tu byl snad podvacáté, tak i letos tu bylo několik nových věcí.

Omán 2023

Omán je naprosto úžasná země, která nejen mně při předchozích dvou návštěvách absolutně učarovala a těším se na každou její další návštěvu. V roce 2023 jsme pro návštěvu zvolili druhou polovinu srpna, kdy je zde sezona velrybích žraloků. Jsem moc rád, že i tentokrát převzal záštitu nad naší výpravou Honorární konzul Sultanátu Omán v České republice Jeho Excelence Ing. Ivo Vaněk. Díky němu jsme do Ománu opět vyráželi vybaveni příslušnými povoleními na naší rozměrnou fototechniku. Tentokrát se nás dala dohromady skupinka 21 účastníků a 19. srpna jsme z Prahy přes Istanbul vyrazili do Muscatu. Cesta tam proběhla bez komplikací, což se ale nedá říct o cestě zpět, ale o tom až na konci tohoto reportu.

Chorvatsko 2023 jaro

Pár let jsme teď v Chorvatsku nebyli, vlastně naposledy za covidu a tak jsme se při podzimní výpravě do Indonésie domluvili, že bychom to měli změnit a na květnové svátky jsme opět vymysleli prodloužený víkend na Murteru. Pavel má postavené nové apartmány, takže mu je musíme zkontrolovat. ;-) Chorvatsko je nově v Schengenu a tak cesta proběhla tentokrát v rekordním čase bez jakéhokoliv zastavování na hranicích.

Bonaire 2023

Do potápěčského ráje na karibský ostrov Bonaire, jsme se vydali již podruhé. Zdejší svoboda potápění nás totiž v loňském roce natolik nadchla, že jsme se sem prostě museli vypravit znovu a jsem si prakticky jistý, že to nebylo naposledy a brzy se sem opět vypravíme. Na tuto výpravu přes Velikonoce se nás vydalo celkem 20 osob, 16 „bublajících“ potápěčů, 4 „nebublající“ potápěči (freediveři) a 4 nepotápěči. A myslím, že i tentokrát si zde každý našel to své a prožili jsme v Karibiku krásných 14 dní.

Stránky