Chorvatsko 2023 jaro

Pár let jsme teď v Chorvatsku nebyli, vlastně naposledy za covidu a tak jsme se při podzimní výpravě do Indonésie domluvili, že bychom to měli změnit a na květnové svátky jsme opět vymysleli prodloužený víkend na Murteru. Pavel má postavené nové apartmány, takže mu je musíme zkontrolovat. ;-) Chorvatsko je nově v Schengenu a tak cesta proběhla tentokrát v rekordním čase bez jakéhokoliv zastavování na hranicích.

Bonaire 2023

Do potápěčského ráje na karibský ostrov Bonaire, jsme se vydali již podruhé. Zdejší svoboda potápění nás totiž v loňském roce natolik nadchla, že jsme se sem prostě museli vypravit znovu a jsem si prakticky jistý, že to nebylo naposledy a brzy se sem opět vypravíme. Na tuto výpravu přes Velikonoce se nás vydalo celkem 20 osob, 16 „bublajících“ potápěčů, 4 „nebublající“ potápěči (freediveři) a 4 nepotápěči. A myslím, že i tentokrát si zde každý našel to své a prožili jsme v Karibiku krásných 14 dní.

Maledivy 2023

Vydat se na Maledivy bylo mým snem už někdy od střední školy, ještě dávno před tím, než jsem začal potápět. I když jsem se za těch víc jak 20 let už potápěl v různých částech světa, na Maledivy jsem se poprvé vydal až nyní. Souhrou mnoha okolností, které by asi vydaly na samostatný článek, možná i film, jsem v minulém roce získal dobrý kontakt na Maledivy a pak už naplánování této výpravy netrvalo moc dlouho. Většina českých potápěčů mířících na Maledivy si pro potápění volí safari lodě, my jsme však zvolili pobyt na domorodém ostrově Dhangethi, který je od hlavního města Male vzdálen 90 kilometrů, což jsou necelé dvě hodiny plavby rychlou lodí. Pobyt na domorodém ostrově a potápění zde je totiž výrazně levnější než safari lodě, a tak jsme zhruba za stejné peníze byli na Maledivách 14 dní, místo jednoho týdnu na lodi.

Brněnská žaba 2022

Jako již tradičně jsem se i v roce 2022 zúčastnil oblíbené fotosoutěže Brněnská žaba, která je zařazena do Mistrovství ČR ve fotografování pod vodou. Podruhé v historii mé účasti jsem se nemohl na vyhlášení do Brna dostavit osobně, jelikož jsem byl s výpravou na Severních Sulawesách, ale i tak jsem se v letošním ročníku získal tři krásná druhá místa.

Indonésie 2022

Výprava na Severní Sulawesi byla určitě tou nejnáročnější, kterou jsem kdy dělal. A proč? No z důvodu Covidu, původně jsme sem totiž měli odletět 1.4.2020 a 14 dní před naším odletem se vše zavřelo. Nikdo nevěděl jak dlouho to bude trvat a co se bude dít dál. Měl jsem tenkrát jen pár dnů na to, abych přeplánoval termín výpravy, aby nám nepropadly letenky a zaplacené zálohy (což bylo za celou expedici okolo 1 milionu korun). Podařilo se to vše bez ztráty koruny přesunout a hned jsme se všichni naivně těšili, jak sem na podzim 2020 vyrazíme. Na podzim jsem se tedy musel znovu pustit do složitých vyjednávání o vrácení peněz s leteckými společnostmi a resortem. I když to nějakou dobu trvalo, tak se mi podařil přímo husarský kousek a dostali jsme peníze zpět nejen za mezinárodní letenky, ale i za vnitrostátní indonéské letenky, které se kupovaly přímo v Indonésii. Na resortech v Indonésii jsme se domluvili, že si ponechají námi zaplacené zálohy do doby, než budeme moci přijet do země a že nám zároveň nechají ceny za služby, které byly, když jsme výpravu objednávali a platili zálohy. To se nakonec ukázalo jako velká výhoda, sice jsme na vycestování na Severní Sulawesi čekali 2,5 roku, ale po znovuotevření se vše v Indonésii zdražilo o cca 50%, což se tedy naší výpravy z velké části netýkalo.

Španělsko 2022

Ani v září 2022 jsme nemohli vynechat naší tradiční výpravu nejen za potápěním do španělské podmořské rezervace Illes Medes. Po několika letech jsme se vrátili zpět do Rancha a musím říct, že se to tu zlepšilo, jak kvalitou bydlení, tak hlavně přístupem. Tentokrát se nás dala dohromady party celkem 50 lidí, z nichž bylo 28 potápěčů a 5 freediverů. Cesta autobusem proběhla jako vždy bez problémů a zvesela :-)

Omán 2022

Na podzim 2021, když jsme se do Ománu vypravili poprvé, nás tato země naprosto uchvátila. A to nejen nádherným potápěním, ale i svou jedinečnou atmosférou. Proto jsem se rozhodl vydávat se do této perly orientu za potápěním pravidelně. V roce 2022 jsme pro výpravu zvolili začátek srpna, kdy zde začíná sezóna velrybích žraloků, kteří se zde v hojném počtu zdržují až do září. Dala se nás dohromady skupina celkem 17 osob, někteří se rozhodli pro kratší týdenní dobrodružství a někteří pro delší 14-ti denní i s třídenním výletem po krásách Ománu.

Bonaire 2022

Karibský ostrov Bonaire, který je právem nazýván rájem potápěčů, jsem měl již dlouho ve svém hledáčku, ale až letos v březnu nastal ten pravý čas se sem vypravit. V březnu je totiž na tomto malebném ostrově to nejlepší počasí nejen pro potápění. Nakonec se nás dala dohromady početná skupinka 15 potápěčů a jedné nepotápěčky a v polovině března jsme se vydali za dalším dobrodružstvím.

Stránky