Španělsko 2023

Konec léta už si asi ani nedokážu představit bez výpravy do katalánského Estartitu a potápění v podmořské rezervaci Illes Medes. 8. září jsme tedy vyrazili směr Španělsko, většina z nás tradičně autobusem, někteří ale i vlastním autem nebo letecky. Tentokrát se nás dala dohromady rekordní parta 65 lidí, z nichž bylo 35 potápěčů. Takže o zábavu nebyla nouze ani cestou, ani na místě. Na to, že jsem tu byl snad podvacáté, tak i letos tu bylo několik nových věcí.

Systém potápění se zde trošku změnil, a tak jsme letos měli celkem pět potápěčských dnů a každý z potápěčů si mohl vybrat ze dvou balíčků. Buď 5 nebo 10 ponorů, tedy jeden nebo dva ponory za den. Každý si tedy mohl zvolit, zda chce více aktivní dovolenou, nebo trošku odpočinkovou. Všechny ponory se samozřejmě dělali z velké prostorné lodi, většina ponorů byla přímo na ostrovech, ale podívali jsme se také na pobřeží i na místní vrak Reggio. Pod vodou jsme samozřejmě potkali spoustu kaniců, murén, ropušnic, ale nechyběli ani barakudy či sardinky. Z toho méně obvyklého zde jsme potkali několik zejů (mořských zajíců) a někteří se nám dokonce předvedli i v letu. Myslím, že každý si potápění velmi užil a ti co zde byli poprvé, byli naprosto v úžasu, jak pestrý a bohatý život tu pod vodou je. K tomu navíc spousta podmořských tunelů a jeskyní, takže na své si zde přišel každý potápěč. A někteří z nich si již rovnou rezervovali místa na další výpravu.

Jako vždy tu s námi autobus zůstával, a tak jsme mohli opět výletovat. Volný den bez potápění využila většina lidí k celodennímu výletu do Barcelony, kde si prohlédli třeba již skoro dostavěnou katedrálu Sagrada Família, prošli si vyhlášenou třídu La Rambla nebo si užili výhled na Barcelonu. Vyrazili jsme ale i na několik kratších odpoledních výletů do blízkého okolí. Nemohli jsme vynechat projížďku na lodičkách po kanálech španělských Benátek města Empuriabrava, kde jsme obdivovali nejen luxusní vily, ale i jachty u nich zaparkované. Nechyběl ani podvečerní výlet do historického městečka Pals, kde jsme obdivovali nejen historické stavby, ale třeba i krásný krámek „La Casa Dels Fuets“. Přiznám se, že tolik druhů těchto tradičních španělských salámů jsem ještě nikdy předtím neviděl. No a co teprve ta jejich chuť!!! Naprostá lahoda, a tak se náš autobus cestou zpět krásně rozvoněl, jelikož jsem nebyl zdaleka jediný, kdo zde nakoupil nejen pro svoji spotřebu, ale i dárečky z cesty.

Několik z nás vyrazilo prověřit i další možný výletní cíl, městečko Peratallada. Je možná ještě malebnější než nedaleký Pals, je zde spousta historických staveb a malebných úzkých uliček. Co toto městečko ale asi vystihuje nejvíce, je množství restaurací, které zde jsou skoro na každém rohu. Zajímavé však je, že prakticky všechny otevírají až mezi 8 a 9 večerní. Vyplatí se ale počkat si a dát si některou z místních specialit, já jsem zvolil T-bone steak, který už jsem hodně dlouho neměl a rozhodně to byla dobrá volba. ;-)

Dobrého jídla jsme si samozřejmě užívali i v „domovském“ Estartitu. Navštívili jsme několik léty prověřených restaurací, ale zkusili jsme i některé nové. Takže jsme si dali nejen spoustu ryb a mořských plodů, ale i výborné steaky, burgery no a samozřejmě nemohla chybět ani sangrie či osvěžující mojita. Nesmím zapomenout ani na restauraci přímo v našem ubytování, kde jsme po ponorech relaxovali u bazénu, třeba i s půllitrem točeného piva, nebo zdejší výbornou pizzou.

Samozřejmě, že výpravu sem nevynecháme ani v roce 2024, vyrážet do Španělska budeme 13. září a zpátky doma budeme 22. září takže tentokrát si užijeme i pirátské slavnosti ;-)

Tak zase za rok, na Medesách!!!

P.S.: Fotografie naleznete ve stejnojmenné fotogalerii zde.