Vidnava - Štachlovice 17.11.2018

Na víkend jsme vyrazili na chalupu k Petrovi do Rychlebských hor a tak byl v plánu průzkum místních lomů, který je tu hned několik. Jako první jsme zvolili lom ve Štachlovicích, kde jsem už letos jednou byl a po této návštěvě se na mě obrátil jeden „skokan“, který zde po skoku do vody přišel o kameru. Cíl byl tedy tuto kamerku najít.

Voda ze břehu vypadala celkem slušně, ale po zanoření to bylo bohužel horší než při letní návštěvě. Viditelnost se pohybovala jen mezi jedním a dvěma metry a nezlepšila se ani na samotném dně. Kamerku jsme na dně hledali celkem dlouho a i když jsme měli velmi podrobný popis, kde by se měla nacházet, tak se nám ji nepodařilo najít. Na dně je totiž několik desítek centimetrů silná vrstva sedimentu a listí, takže kamerka je nejspíše navždy pohřbena…

V mělčí vodě jsem se pak chvíli věnoval focení mechovek, až z fotek jsem pak zjistil, že je mezi nimi i spousta nezmarů, kdybych to věděl dopředu, tak bych si na ně vzal lepší objektiv, tak třeba příště. Z ryb jsme potkali jen okouny a to dokonce v celkem velkém hejnu, jo a vlastně ještě sladkovodního platýze, ten je hned na té první fotce :-))

Odpoledne jsme pak jeli okouknout jeden zatopený lom kousek za polskými hranicemi. Voda zde vypadá přímo parádně a zrovna lezou ven dva polští „nurci“, viditelnost se podle nich pohybuje mezi šesti a osmi metry. Takže máme jasno, kam vyrazíme na ponor v neděli.