Španělsko 2016

Tak jako každý rok jsme i letos vyrazili začátkem září potápět do asi nejhezčí středomořské podmořské rezervace, na Španělské ostrovy Illes Medes. Letos nás sem vyrazilo celkem 48 lidí, z nichž bylo 28 potápěčů, tedy pěkně početná skupina.

Cesta autobusem byla letos tam i zpět až podezřele klidná, připomínalo to spíše čtenářský kroužek, než pojízdnou hospodu jako v letech minulých. Dokonce i řidiči se divili, co to s námi je, že nějak nedodržujeme pitný režim... Hold už asi stárneme ;o) Důležité ale je, že cesta tam i zpět proběhla jako vždy absolutně bez problémů.

 

 

Letos jsme chytli perfektní počasí, celou dobu pobytu bylo krásně teplo, takže jsme si trošku vykompenzovali loňské horší počasí. Potápění jsme již tradičně začali nedělním společným ponorem a pak už si každý bookoval ponory, jak chtěl. Celkem jsme letos udělali pěkných 183 ponorů, což je určitě nejvíc za několik posledních let, nejvýkonnější potápěči zvládli udělat 11 ponorů. I díky tomuto množství ponorů jsme se dostali na krásnou cenu 26,- EUR za ponor, přičemž standardní cena za jeden ponor je 42,- EUR.

I když jsem tu byl potápět už pojedenácté, přesto jsem pod vodou viděl hned několik věcí, které jsem tu předtím ještě nepotkal. Radost jsem měl hlavně ze zeje v letu, nebo jak se mu česky také někdy říká z mořského zajíce. Na ty to bylo letos celkem štědré, někteří kolegové zeje potkali i na vícero ponorech. Další premiéru jsem tu měl s listorožcem, toho sem sice již v minulosti viděl na Sardinii, ale tady to bylo poprvé, byl sice dost zalezlý v díře, ale důkazová fotka je. Překvapil nás také obří humr, kousek za výlezem z La Vaci. Štěstí jsme měli také na barakudy, v hejnu jich tu kroužilo hned několik desítek a nechaly nás přiblížit prakticky na dotek. Velkým zpestřením byl také kanic, kterému ještě z tlamy koukala ocasní plotem jiné, asi dost velké ryby, kterou nedokázal zhltnou najednou. No a o zde běžných rybách, jako jsou kanicové, murény, ropušnice, či spousta meších ryb, se asi nemá smysl moc rozepisovat, těch tu bylo jako vždy spousta a přiblížit nás opět nechávaly doslova na dotek. Jeden kolega tu dokonce viděl několik zlaků, takže pro příští rok mám jasný cíl potápění ;o)

A nebylo to samozřejmě jen o potápění, jelikož nám tu opět zůstával autobus, udělali jsme zase výlet do Barcelony, kam se vydalo 19 lidí na celý den. A nechyběly ani výlety po okolí, já jsem si zde letos užil premiérový výstup na Roca Mauru, abych pořídil nějaké fotografie ostrovů trošku svrchu. Jiní účastníci si zase třeba půjčili nějaký ten motor a vyrazili do okolních městeček, například do španělských benátek Empuriabrava, kde si můžete půjčit loďku a proplouvat kanály mezi domy.

Při zpáteční cestě jsme jako vždy udělali průzkum zájmu, zda se sem vydat i příští rok. No a v autobuse se hned zvedlo asi dvacet rukou, takže nejspíše i příští rok na Medesy vyrazíme, vždyť potápění tady opravdu patří ke špičce toho co středozemní moře nabízí a když se k tomu přidá perfektní servis potápěčské báze a přátelský kolektiv, tak tu máme ukázkovou potápěčskou dovolenou. ;o)

Tak zase za rok, na Medesách!!!

P.S.: Fotografie naleznete ve stejnojmenné fotogalerii zde.