Píšťany 8.-9.5.2020

Jako již tradičně jsme se touto dobou vydali na pískovnu v Píšťanech. Tentokrát jsme to ale díky hezkému počasí pojali i s přenocováním a večerním grilováním. Sešla se nás i pěkná partička, celkem devět lidí, takže o zábavu bylo postaráno. Kdo to tu nezná, tak se jedná o pískovnu, která je nyní propojená s Labem a pod vodou je tu „uložena“ část původního mostu Barikádníků a také je tu několik vraků lodí.

V pátek odpoledne jsme dali první ponor, viditelnost byla velmi slušná, místy i víc jak pět metrů. Dal jsem si solo ponor abych měl klídeček na focení a že bylo co fotit. Hned na vraku lodi mě překvapilo velké množství malých rybek, které jsem tu nikdy předtím neviděl, podle tvaru mi hned bylo jasné, že se jedná o nějaký druh hlaváče. Ale kde se tu nově vzali a v takovém množství, to opravdu netuším. No a na potopených mostech opět hnízdili candáti, tentokrát jsem jich tu potkal snad dvacet a tomu největšímu do metru moc nechybělo. Na některým místech bylo dokonce i několik kousků vedle sebe. Prostě parádní 1,5 hodiny dlouhý ponor.

Původně byl v plánu i noční ponor, ale díky vydatnému grilování a vychlazenému pivu, jsme nakonec naše plány přehodnotili. :-)

V sobotu jsme ale po snídani samozřejmě dali druhý ponor. A opět paráda, candáti kam jen se potápěč podíval. Na jednom z mostů jsem pak v díře našel spoustu drobotiny, nejdříve jsem myslel, že už to je vykulený candátí plůdek, ale při bližším pohledu jsem zjistil, že se jedná o vidlonožce (něco jako sladkovodní krevetky). Začíná se zde taky celkem vyskytovat sladkovodní houba.

Tentokrát se k nám přidali i kamarádi freediveři a ti toho potkali ještě mnohem víc, kapry, sumce a opět několikrát i sladkovodní želvu, na tu já jsem opět neměl štěstí. Tak se snad konečně dočkám v příštím roce.