Panzerfaust na Přítkově

Při ponoru 2.ledna 2016 na vápence v Přítkově se nám podařilo ve vodě najít panzerfaust z druhé světové války. Po vynoření jsme začali řešit co s tím, jelikož jsme ale po víc jak hodinovém ponoru byli celkem vymrzlí a hlavně hladoví, rozhodli jsme se to probrat v restauraci u pozdního oběda.

Nejdříve jsme zavolali místním potápěčům, jestli ho zde náhodou nemají umístěný jako atrakci, neměli, ani o něm nevěděli a přitom ho dokonce mají na fotkách. Ani my jsme si ho při minulém ponoru zde nevšimli, a to jsme na něj koukali, vedle něj totiž leželo torzo koloběžky a každý se soustředil a fotil kolečko od koloběžky a polozapadlého panzerfaustu si nikdo nevšiml. Další telefonát tedy směřoval na kamaráda, který je u policejních potápěčů, ti však po reorganizaci jsou až v Brně. Po několika konzultacích a telefonátech tedy bylo rozhodnuto, že nejlepší to bude nahlásit na 158 a pyrotechnik pak rozhodne, kdo to pojede vylovit, zda policejní potápěči z Brna, nebo zásahovka z Teplic.

Panzerfaust po vylovení

 

Po pozdním obědě jsme se tedy vrátili na vápenku a nahlásili objev na linku 158, po asi 20-ti minutách dorazili na místo policisté z obvodu a hned za nimi pyrotechnik. Ukázal jsem jim nafocené snímky z podvody a přibližné místo kde se pancéřovka pod vodou nachází. Byla kousek od břehu v hloubce necelých třech metrů. Nakonec bylo rozhodnuto, že vzhledem ke stmívání se, bude vyzvednutí provedeno druhý den ráno a provede ho zásahovka z Teplic.

 

Sobotní příjez policistů a pyrotechnika

 

To si samozřejmě nemůžeme nechat ujít a na devátou ráno se sem jedeme také podívat, stejně jsme měli v plánu jít potápět na Lahošť, tak si jen trošku přivstaneme. Na místo kromě pyrotechnika a dvou členů zásahovky přijíždějí i policisté z obvodního oddělení a také zpravodajství TV Nova. Potápěč půjde do vody jeden, vysvětlujeme mu tedy kde se pancéřovka zhruba nachází a jaké jsou orientační body pod vodou. Po několika minutách ve vodě vytahuje nejdříve samotnou výmětnici a pak i druhý celý panzerfaust. Otázkou je, zda na té výmětnici byla i hlavice, která urezla nebo ne. Nějakou dobu tedy ještě hledá hlavici, ale bez úspěchu, na dně je tu tolik věcí, že by byla velká náhoda ji najít, nebo mohla i zapadnout hlouběji do bahna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                           Potápěč ze zásahovky před ponorem                                        A tady už vytahuje panzerfaust z vody

 

Později nám pyrotechnik pancéřovku ukazuje a můžeme si ji vyfotit a natočit. Jedná se o panzerfaust 60 z konce druhé světové války a je dost pravděpodobné, že celou tu dobu byl zde pod vodou. TV Nova z toho dělá reportáž do večerních zpráv a tak se točí rozhovory, jak jsme vlastně tu pancéřovku našli. Poskytuju jim i několik fotografií z podvody, které pak použijí v reportáži. Nova však přijela vybavena i „Goučkem“ pod vodu a po dohodě si ho policejní potápěč vzal na hlavu, takže jsou z toho i celkem slušné hejbací obrázky.

Pokud chcete kouknout na reportáž, tak ji najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=mCqrgQuAWrg 

 

test

 

 

 

 

 

 

 

 

    

                           Kačka a kameraman sledují vyzdvižení                                        Milda dává rozhovor pro TV Nova

 

Možná si někteří z vás řeknou proč to hlásili, proč ji tam nenechali, mohli jsme se na ní chodit dál koukat. Přiznám se, že nás to také na chvilku napadlo, ale jelikož se sem chodí v létě koupat spousta lidí, intenzivně tu loví rybáři a pancéřovka byla jen kousek od břehu v hloubce necelé tři metry, velmi rychle jsme se z důvodu bezpečnosti rozhodli tento objev nahlásit. Nebezpečí by to mohlo být samozřejmě i pro potápěče, chodí se sem potápět hlavně v zimě, kdy je tu celkem slušná viditelnost a klidně by se k ní tedy mohl někdo i vyvázat. Dokonce jsem na netu našel jednu fotku, kdy o ní potápěč evidentně neví a nad ní se rozhlíží, kde si vyváže linku, no koukněte sami:  http://uwphotos.rajce.idnes.cz/Vapenka_Pritkov_15.2._2015._Pod_ledem/#kapr_2_3.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                  Pyrotechnik Policie ČR a štáb TV Nova                                 V této bedně se pak munice přepravuje k likvidaci

 

Takovéto nálezy u nás nejsou opravdu moc časté, pyrotechnik co byl na místě, tak vzpomenul ještě nález několika panzerfaustů na vápence v Lahošti a nález granátu na Jablonecké přehradě, to bylo také při novoročním potápění. I proto jsem se rozhodl o tomto objevu napsat tento článek.

Fotky pancéřovky pod vodou a další fotky z ponoru najdete zde.

Komentáře

No Avatar
Jiřina (neověřeno) on Út, 01/05/2016 - 20:25

Teda,ty to v tom článku normálně podávás jak detektivku:-))

No Avatar
Blackjn on St, 01/06/2016 - 12:41

To víš, musí to být čtivé. ;o)

No Avatar
Vašek (neověřeno) on St, 01/06/2016 - 13:59

Michale,

dneska je to událost, ale za mého mládí to byla běžná potápěčská rutina, válečný šrot UW. A z boží vůle jsme to přežili... :-) 

Vašek +

No Avatar
Blackjn on St, 01/06/2016 - 19:27

Ahoj Vašku,

jj dřív takovéto nálezy asi byly skoro na denním pořádku, dneska je to ale už spíše velmi raritní. Rozhodně dobrej zážitek ;o)