Nadziejów 18.11.2018

Včera v podvečer jsme byli tento pro nás dosud neznámý polský lom okouknout a jelikož viditelnost vypadala přímo výborně, tak jsme sem hned v neděli ráno vyrazili. Je to vlastně první zimní ponor této sezóny, venku jsou totiž mínus dva stupně. Lom však zatím samozřejmě není zamrzlý, to bude ještě chvíli trvat, naše vybavení však za noc v autě trošku zmrzlo.

Při vstupu do vody se nám stala menší nehoda, Jirkovi vypadla z ruky maska a mizí v hlubině, naštěstí samozřejmě máme náhradní. První cíl ponoru je tedy jasný, najít ztracenou masku. Díky viditelnosti okolo osmi metrů to není žádný velký problém, během chvíle ji nacházíme na římse v hloubce patnácti metrů. Zda také narážíme na první uměle umístěné artefakty. Pak se nám na chvíli ukáže i jeden větší kapr, z živočichů pak už potkáváme jenom hejna okounů a bělic, je jich tu ale celkem hodně. V zatopeném lese jsem čekal i nějakého toho dravce, ale bohužel nic.

Lom je poměrně velký a obeplavání celého by zabralo tak minimálně hodinu a půl a tak jsme se rozhodli, že dneska prozkoumáme jen jednu stěnu. V budoucnu se sem tedy určitě musíme vrátit a prozkoumat další části tohoto čistého a málo známého lomu.