Liberecká přehrada 11.4.2021

Na webu jsem našel informaci o dobré „průhlednosti“ vody v Liberecké přehradě a tak jsme se rozhodli tam v neděli vyrazit. Důvodem bylo i to, že zde potřebuji udělat pár slušných fotek do již připravovaného druhého dílu potápěčského průvodce po ČR. Sice ještě platí zákaz pohybu mezi okresy, ale jelikož se jedná o podnikatelskou aktivitu, tak dle platných výjimek můžu vyrazit. :-)

Z hráze to vypadá na takový lepší průměr, takže jdeme nastrojovat a hurá do vody. Po zanoření to není žádná sláva, ale když se dostaneme až na dno, tak tam je viditelnost velmi slušná, odhaduji to na 2 až 3 metry. Bohužel mi dost teče do jedné rukavice, jelikož nově vyměněný okroužek nějak netěsní... Překvapuje mě množství sladkovodních hub, které jsou přímo pod hrází, ty bych tady opravdu nečekal. Po chvíli nacházíme česla u jedné ze spodních výpustí, oproti těm na Jablonecké přehradě jsou výrazně menší a také zapuštěná pod úroveň okolního dna. Potkáváme jednoho ještě zazimovaného kapra, po zimě má na sobě ještě dost plísně, ale snad to „rozdýchá“. Je úplně v klidu a nechá nás k sobě přiblížit doslova na dotek. Pak narážíme i na celkem dost sladkovodních škeblí, které svědčí o dobré kvalitě vody. Před koncem ponoru ještě nacházím „prachy“, tedy konkrétně jeden 10-ti haléř z éry ČSSR. :-)

Počasí je přímo nádherné a slušnou viditelnost hlásí i na Fojtecké přehradě, takže se ještě rychle přemisťujeme na další ponor tam. Ale o tom až v dalším reportu...