Leštinka 31.1.2021

Poslední lednovou neděli jsme se vydali potápět na Leštinku, odkud přicházela hlášení o krásné viditelnosti. Mrzlo až praštilo, ale díky vymetené obloze a sluníčku bylo počasí přímo luxusní. Po příjezdu už je pár lidí ve vodě a když vylézají, tak nám potvrzují informace o krásné viditelnosti, hlavně dole u dna. Když vlezu do vody a napouštím si křídlo, ozve se rána. Praskla mi vrapovka, nejspíše tam z minula zůstala nějaká voda, která v tom mraze zmrzla a napouštěný vzduch musel někudy ven. Chvilku váhám, zda budu moct ponor uskutečnit, ale nakonec si řeknu, že to nějak vykompenzuju sucháčem.

Měníme tedy trošku plán ponoru a budeme se držet v malé hloubce, abych neměl problém se vynořit. Držet vztlak a hloubku jde celkem bez problémů a tak vyrážíme na kolečko okolo lomu. Nejdříve potkáváme pár okounů, pak hejna bělic a po chvíli se před námi zjevuje candát. Má na sobě celkem dost parazitů, ale na to jak je starej, tak vypadá stále dobře. Chvilku nám pózuje před objektivy a pak mizí do hloubky. Na klasickém místě v trávě potkáváme štiku, i ta má na sobě dost parazitů, nejdříve se moc fotit nechce a odplouvá dál. Po chvíli se ale zastaví a celkem drží, takže začínám fotit z podhledu, abych zachytil sluneční paprsky procházející hladinou. Najednou koukám, že jsou tam vlastně dvě štiky, nestojí zrovna v ideálních pozicích, ale díky sluníčku z toho jsou celkem zajímavé fotky. Pak se štiky dají do pohybu a jedna z nich proplouvá pomalu mezi námi, jako by si nás prohlížela. Dokonce mi proplula mezi ramenem blesku a optickým kabelem! Tohle jsem fakt ještě nezažil, naprostá paráda! :-)

Bohužel mi stále teče do rukávu a tak jsem ve vodě vydržel jen necelou hodinu, jinak by se tam dneska dalo vydržet mnohem déle. Ale jako vždycky to bylo na Leštince moc fajn a určitě jsme tu nebyli letos naposledy. Snad se situace s covidem co nejdříve uklidní, abychom sem mohli vyrazit na celý víkend.