Kosov 26.4.2020

Přemýšleli jsme kam v době koronavirové vyrazit, tak aby tam nebylo moc lidí a volba nakonec padla na Kosov, kde jsem už dva roky nebyl. Podařilo se nám domluvit klíče, tak abychom mohli auty zajet až k vodě, jelikož na tahání cajků přes plot jako před deseti lety se už fakt necítím :-)

Voda už ze břehu vypadala nádherně a po zanoření se to potvrdilo, bylo vidět minimálně deset metrů a to i přes to, že před námi tu již několik potápěčů bylo. Pod vodou se toho ale za ty dva roky celkem dost změnilo… Prakticky vymizeli raci, dříve jich tu bylo na každém metru hned několik a teď jsem jich za celý ponor viděl tak maximálně deset a všichni se schovávali pod kameny. Možná je to dáno tím, že sem někdo nasadil pstruhy, konkrétně duháče. Těch se tu prohánělo minimálně pět, jeden pěkně vypasenej měl dost poškozenou ploutev a držel se prakticky jen na dně, už to má chudák asi za pár. Dále v lomu přibyla hejna bělic a to fakt několika set kusová hejna. Díky nim a čisté vodě jsem si chvílema připadal jako v moři, alespoň malá náplast na zrušené zájezdy.

Myslím, že to byla velmi vydařená neděle i kluci co tu byli se mnou poprvé si ponor velmi chválili a to i přes to, že maximální hloubka zde je pouhých pět metrů, tedy nic pro hloubkové potápěče. ;-)