Egypt 2021

Už bylo dost corony a tak jsme se po více jak roce cestovatelsko-potápěčského půstu rozhodli „vypadnout“ alespoň do Egypta. Podmínky pro cestování sice nejsou ještě úplně ideální (museli jsme mít celkem tři PCR testy a absolvovat pětidenní karanténu po návratu), ale touha se smočit ve slané vodě a trošku zrelaxovat byla pro pár z nás mnohem vyšší. Tentokrát se nás dala dohromady jen malá skupinka šesti lidí, ale i tak jsme posledního dubna vyrazili směr Marsa Alam. Dokonce jsme si cestou vyzkoušeli, že nové Boeingy MAX 8 jsou už v plném provozu a naštěstí už nepadají :-)

Oblíbený hotel Blue Reef je stále zavřený (vlastně hodně hotelů je díky covidu stále zavřených) a tak jsme nakonec zvolili hotel Malikia na Abu Dabbab, což se ukázalo jako dobrá volba. Ani tento hotel však není plný, je tu celkem málo lidí, cestovat do Egypta totiž zatím můžou pouze Češi, Poláci a Ukrajinci. Alespoň tedy většinou není nábuch ani na dive centru, první den jedou na ponor dokonce jenom s námi třemi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hned první den se mi na ponoru povede pěknej zásek… tak trošku nedopatřením se moje ruka ocitne příliš blízko elektrického parejnoka a já dostávám pěknou pecku. No musím říct, že dává fakt slušné rány! :-) Ale co tě nezabije, to tě posílí a upřímně kolik lidí má takovouhle zkušenost na vlastní kůži. Další den jdeme potápět na Abu Dabbab a o doufáme, že potkáme dugonga… karet je tu jako vždy hodně a krásně se pasou na trávě, dugong ale bohužel nikde… domlouváme se tedy, že další den vezmeme zodiak a půjdeme ho zkusit najít do vedlejší zátoky.

Druhý den odpoledne tedy vyrážíme hledat dogonga lodí, máme s sebou kompletní potápěčské vybavení, abychom s ním mohli potápět a nejen šnorchlovat. Po necelé hodině hledání narážíme na prvního dugonga, ten však plave těsně pod hladinou a rychle mizí pryč. Je to prý samice, které jsou mnohem plašší, potřebujeme najít samce, který by se krmil mořskou trávou na dně. Po chvíle se objevuje další dugong, ale opět zdrhající samice. Po více jak hodině hledání konečně úspěch, pasoucí se samec, takže rychle nastrojit a hurá do vody. Okolo je jen několik šnorchlistů a tak ho máme pod vodou v desetimetrové hloubce jen sami pro sebe. Je to pořádnej kus mořské krávy, odhaduji že má na délku okolo tří metrů. Když se dole pase, vůbec ho nezajímáme a můžeme se k němu přiblížit na několik málo centimetrů. Okolo něj se pohybuje i hejno kranasů, kteří se živí tím co mu o odpadne od huby. Po zhruba sedmi minutách se dugong jde vždy nadechnout na hladinu a při tom uplave velmi rychle velkou vzdálenost. V ten moment tedy nastává podvodní sprint, abychom se rychle dostali na místo, kde dugong pokračuje ve své odpolední svačince. Místo kde bude pokračovat se dá celkem dobře odhadnout podle směru kam plavou kranasové, nikdy však nejsme tak rychlí, abychom tam byli dřív než on, dokáže plavat fakt hodně rychle. Trávíme s ním něco přes půl hodiny, než jsou naše lahve díky podvodnímu sprintu skoro prázdné (takhle rychle jsem 12ti litrovou lahev v deseti metrech ještě nikdy nevyfuněl), sprint odnesla i moje ploutev, která rychlost kopání nevydržela a zlomila se. Rozhodně to ale stálo za to a doufám, že se nám takovýto zážitek ještě někdy poštěstí.

Jelikož jsme zde letos na 11 dní, tak máme celkem 8 potápěčských dnů a uděláme 14 ponorů. I Letos jsme navštívili Dolphin House, kde se kousek před námi proháněla skupinka asi deseti delfínů. Prvně jsme se také jeli potápět zodiakem na reefy Abu Dabbab 2 a 3, překvapilo nás, jak krásné a dlouhé jsou zde jeskyňky a tunely a díky tomu, že je zde zatím opravdu málo turistů, tak na ponor jedeme zase jen ve třech lidech. Dali jsme i jeden noční ponor, který se dive centru podařilo domluvit, normálně totiž už prý více jak rok jsou noční ponory v Egyptě zakázané. No a při nočáku se samozřejmě bylo také na co dívat, spící karety pod korály, sépie a olihně, spousta perutýnů, ropušnic a bodloků.

 

 

 

 

 

 

 

Vynechat jsme nemohli ani výlet na čtyřkolkách do pouště a osady beduínů, kde jsme si konečně mohli dát i šíšu, na hotelech jsou totiž z důvodu covidu zakázané… Stihli jsme se i trošku opálit, vyblbnout se na skluzavkách v hotelovém aqua parku a taky vypít litry místního alkoholu, který však skoro neožírá :-D

Věřím, že se zase brzy do Egypta na nějakou vydařenou potápěčskou akcičku vypravíme ;-)

Podvodní fotoreport najdete zde.