Egypt 2016

Rozhodli jsme se, že před zimou ještě zajedeme načerpat teplo do Egypta, volba padla na Marsa Alam a takovou klidnější potápěčskou dovolenou s potápěním ze břehu. Nakonec se nás dala dohromady slušná partička o počtu devíti účastníků zájezdu. Odlet z Prahy byl ráno před sedmou hodinou a tak jsme se tu všichni sešli již o půl páté ráno. Jelikož na tento den připadly Verčiny narozeniny, hned tu začalo kolovat několik lahví. Následně jsme se dozvěděli, že náš let bude mít víc jak dvě hodiny zpoždění. No a díky tomu jsme se na letišti stihli řádně upravit, vše ale dobře dopadlo a všichni jsme zvládli odletět. ;o)

Ještě v sobotu odpoledne po ubytování na hotelu jsme domluvili vše potřebné na bázi a připravili si veškeré cajky, abychom v neděli ráno mohli začít potápět. Potápěli jsme se přes česko-polskou bázi 3WILL a až na jeden výlet lodí jsme všechny ponory dělali ze břehu. Servis báze byl naprosto prvotřídní, nejen že se nám celou dobu starali o veškeré potápěčské vybavení, které vždy po ponorech vyprali a vysušili, my jsme si vlastně vybavení přebírali vždy až na místě ponoru. Nejlepší ale bylo, že jsme dostali suprovou guidku Šárku, se kterou byly všechny ponory naprosto pohodové, žádná honička jako jsme zažili v minulosti na jiných bázích.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na prvním ponoru se nám hned po zanoření ukázala první kareta, vlastně když to celé tak zhodnotím, tak celý tento zájezd byl hlavně o karetách, které jsme potkávali prakticky na všech ponorech. Některé karety obrovské byly fakt obrovské a měli hodně přes metr. Na prvním ponoru jsme potkali i žraloka lagunového neboli bělocípého, Šárka přesně věděla, pod kterým korálem bude odpočívat a vyhnala nám ho trošku ven, abychom si ho mohli nafotit. Bohužel to ale byl jediný žralok, kterého jsme za celý pobyt viděli, ale vůbec nám to nevadilo, pořád bylo na co se dívat.

Druhý den jsme vyrazili na ponor na vrak Hamada na lokalitě Abu Ghusun, ten byl od naší báze sice vzdálený lehce přes 100 kilometrů, ale cesta dodávkou uběhla celkem rychle. Vrak je to moc pěkný a hlavně jeho záď je velmi fotogenická. No a samozřejmě i tady jsme na obou ponorech potkali krásnou karetu, která nám na vraku celkem dlouho pózovala.

Třetí den jsme vyrazili na ponory lodí za delfíny na lokalitu Shaab Samadai, které se také říká dolfinhouse. Při ponorech s lahví jsme sice delfíny nepotkali, ale vynahradili jsme si to při šnorchlování mezi ponory, kdy jsme se k delfínům dostali prakticky na dosah ruky. Škoda jen, že šnorchlovat se smí pouze ve vyhrazeném prostoru bójkami a ještě k tomu v plovacích vestách, ale i tak to byl skvělý zážitek. Při ponorech jsme si tu prohlédli nádherné korálové zahrady a také jeskyně, jejichž stropem do nich nádherně pronikaly sluneční paprsky. Večer jsme si pak ještě dali noční ponor, no a i tady jsme potkali karetu, tentokrát spící.

Další dva potápěčské dny jsme vyrazili na lokality, kde byla šance potkat dugonga a guitarsharky, na ně jsme však bohužel neměli štěstí, ale vynahradilo nám to množství jiných ryb a živočichů. Prostě při každém ponoru se bylo na co dívat, což je patrné i z pořízených fotografií.

Nebylo to samozřejmě ale jen o potápění, vyrazili jsme také na dvě výpravy do pouště jednu na koních a velbloudech a druhou – adrenalinovější - na čtyřkolkách, na kterých jsme se pořádně vyřádili. Pěkný byl také noční výlet do moderního přístavu Port Ghalib. No a jelikož jsme měli hotel s all inclusive, tak jsme dost času strávili i u baru, kde jsme dokonce zvládli vypít celé nafukovací lehátko ;o)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asi mohu za všechny účastníky prohlásit, že se tenhle výlet fakt povedl. Jen škoda toho dugonga… No tak že bychom se sem na něj příští rok vypravili znovu???

P.S.: Fotografie naleznete ve stejnojmenné fotogalerii zde.

Komentáře

No Avatar
Veronika (neověřeno) on Ne, 11/27/2016 - 20:45

Děkujeme za fotoreport a dokumentaci. Fotky jsou krásné. V&I

No Avatar
Blackjn on Ne, 11/27/2016 - 21:02

Verčo díky! Už se těším na tvoje podvodní fotky, protože ty suchozemské jsou jako vždy velmi vydařené!

No Avatar
Káča (neověřeno) on Út, 11/29/2016 - 14:28

Že by jasní adepti na PAF 2017?

No Avatar
Willy (neověřeno) on Pá, 02/03/2017 - 12:58

Ahoj,

tak se tady nudím při čekání na éro do Mexika a koukám na fotky,

máš to hezký:-)

zdraví Willy.

No Avatar
Blackjn on Po, 02/06/2017 - 23:28

Ahoj Willy,

díky moc za pochvalu. Užij si Mexiko a doufám, že se uvidíme na PAFu ;-)

Měj se fajn