Chorvatsko - Murter 2020

V letošním roce to je s plánováním cest za potápěním, z důvodu corona viru, trošku složité. Už nám to zrušilo plánovanou výpravu do Indonésie a na Kypr. Takže tentokrát jsme Chorvatsko nijak dopředu neplánovali. O víkendu na Americe jsme se domluvili, že vyrazíme, v týdnu jsem domluvil vše potřebné, zaregistroval posádky na vjezd do Chorvatska a v pátek ráno vyrážíme na cestu směr Murter. Cesta proběhla v pohodě a nikde nebyly žádné fronty.

Pavel svoje „dajvko“ prodal a tak nám letos domluvil potápění „u sousedů“, kteří však na potápění mají gumák. Takže po dlouhé době potápíme v Chorvatsku v mokráčích, jelikož je ale začátek července, tak voda je už celkem teplá a není to žádný problém. Gumák zase frčí pěkně rychle a tak cesta na lokality netrvá moc dlouho. První den dáváme převisy a pak vrak lodi Plavi Jadran. Druhý potápěčský den dáváme lokality Kablinac a oblíbený ostrůvek Kukuljari. V minulých letech jsem tu vždy našel několik pro mě nových nahožábrých, letos jsem sice žádný nový druh nenašel, ale i tak se bylo pořád na co dívat a co fotit. Večer se vydáváme na nočák do přístavu, loni to tu bylo hodně zajímavé a ani letos nás to nezklamalo. Všude spousta kyjovek, poměrně hodně sépií a po chvíli narážíme na malého parejnoka elektrického. Zhruba v polovině ponoru nacházím krásného nahožábrého, kterého jsem zatím nikdy neviděl, takže nález nového druhu splněn.

 

 

 

 

 

 

 

Třetí den se rozhodujeme, že vyrazíme na „štuku“, když jsme na ní byli naposledy před dvěma lety, tak tam byla hodně špatná viditelnost. Tentokrát si to však vynahrazujeme, vrak letadla je totiž vidět už z hladiny (leží ve 28 metrech). Užíváme si tedy focení celého vraku střemhlavého bombardéru z 2. světové války. Navíc jsme tu úplně sami, takže může vzniknout i pár fotek úplně bez potápěčů. Druhý ponor dáváme na lokalitě, kde je amforové pole, tedy jedná se spíše o spoustu střepů, ale i tak to není špatné.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tři dny potápění utekly jak voda, větší část naší skupiny se vydává zpět a je to v pravý čas, přišlo totiž „jugo“ a moře je tak rozbouřené, že se v přístavu dokonce potopila jedna loď. Fouká to tak, že je dokonce zavřená část chorvatské dálnice, což nám trošku komplikuje a prodlužuje cestu domů. Byl to opět fajn výlet s bezva partou a už teď se těším na další vydařenou akcičku.

Fotografie z podvody najdete v galerii zde.