Chorvatsko - Murter 2019

Ani letošní jaro jsme nemohli vynechat prodloužený víkend v Chorvatsku, tentokrát jsme k tomu využili velikonoční víkend, takže stačilo si vzít jen jeden den dovolené. Po dohodě celé skupiny jsme se vypravili již potřetí k Pavlovi na ostrov Murter. Z Čech jsme vyrazili ve čtvrtek okolo poledního a cesta letos proběhla bez problému, žádné zácpy nás nezdrželi, akorát jsme si málem potrhali bránice, když nám byla představena „Houmrova metoda“ testování suchého obleku. Musím říct, že jsem se hodně dlouho takhle nenasmál.

V pátek ráno jsme začali potápět a rovnou z lodi, prvním cílem byl opět ostrůvek Kukuljari, kde se mi v minulých letech vždy podařilo najít několik nových zajímavých nahožábrých a i letos tomu tak bylo. Odnesl jsem si z této lokality fotky pro mě dvou nových druhů. Na druhý ponor jsme se pak přesunuli k ostrovu Dražemanski, kde jsem pod vodou potkal pro mě zatím neznámého živočicha přicucnutého na mořské trávě. Trošku to vypadalo jako nějaký nahožábrý, ale nenašel jsem rhinophory, ani žaberní tyčinky, když se to pohybovalo volnou vodou, vypadalo to zase trošku jako medúza, ale ty přece nemají přísavku, že by to tedy byla nějaká malá sasanka? No až bude troška času, budu muset zapátrat v odborné literatuře a na internetu.

Druhý potápěčský den jsme vyrazili na převisy, které byly jako vždy parádní a pak na lokalitu Mala Mare. A tady jsem opět potkal toho záhadného neznámého živočicha přisátého na mořské trávě. Pokud byste někdo věděl, co je to zač, tak mi prosím dejte vědět. Večer jsme se konečně rozhoupali k nočnímu ponoru a zvolili jsme přístav hned pod základnou. Chvíli od zanoření bylo jasné, že to byla správná volba. Tolik života jsem pod vodou v Chorvatsku snad ještě neviděl, všude spousta velkých kyjovek, několik sépií, dokonce tři malé sepiolky, štítník, který předváděl svou chůzi po dně a pak několik letuch, které nádherně ukazovali svá modře lemovaná křídla. No a to ještě nebylo vše, ukázal se mi ještě malý úhoř a fakt velký platýz, nebo kambala (zatím jsem se ještě nedostal i identifikaci). Kolegové pak potkali i několik zejů a nahožábrých. Až jsem si po ponoru říkal, jaká to je škoda, že jsme si tu nočák neudělali už dříve, sem se ještě určitě musím vrátit!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Třetí den jsme vyjeli na lokalitu, kde je amforové pole, to jsme sice všichni bohužel minuli, ale i tak jsem byl s ponorem spokojený, jelikož jsem tu potkal dva krásné nahožábré z nichž jeden byl Janolus cristatus, tedy druh na který už jsem měl dlouho spadeno a tentokrát se mi ho konečně podařilo najít. Poslední ponor jsme dali na lokalitě Kablinac, kde se nám mimo několika druhů nahožábrých podařilo najít také pěkně velkou langustu.

Samozřejmě to nebylo jen o potápění, ale užili jsme si i spoustu dobrého jídla a pití, včetně originální chorvatské „prskavice“. Prostě vydařený prodloužený víkend u Fun Diving, díky Pavlovi za servis a věřím, že příště to bude i s tím amforovým polem.

Fotografie z podvody najdete v galerii zde.